Fiyat ve Doluluk

Fiyat ve doluluk ekranı, online kanallarınız ve online rezervasyon sayfanızda kullanacağınız fiyatlar, müsaitlikler ve kısıtlamaların yönetildiği ekrandır.

Bu ekran üzerinde yapılan güncellemeler, günlük veya belirli tarihler arasında toplu bir şekilde yapılabildiği için pratik ve hızlı bir kullanım sağlar.

“Sürükle Bırak” yöntemiyle güncelleme yapılacak tarih aralığı mouse yardımıyla seçilir ve kaydedilir bu sayede hızlı işlem yapma avantajı sağlar.

Sol üst kısımdaki tarih alanı görüntülenecek tarih aralığının başlangıcını ifade eder.

Tarih aralığının hemen yanındaki gün butonları görüntüleme yapılacak gün sayısını ifade eder.Ekranda tanımlı olan tüm aktif oda tipleri alt alta sıralıdır ayrıca sol üst kısımdaki üç çizgi butonuyla bu sıralama değiştirilebilir. Oda isimlerinin yanındaki info butonuyla ilgili odanın tanımına gidilebilir.

Fiyat : Bu satıra odanın temel fiyatı girilir ve buna göre oda tipinde tanımlanan fiyat çarpanlarıyla tüm kişi fiyatları otomatik oluşur. Örneğin; ilgili satıra 100 yazıldığında kişi çarpanlarında 1. kişi için 0,75 tanımlı ise 1. kişi 75, 2. kişi için 1 tanımlı ise 100, 3. kişi çarpanında 1,35 tanımlı ise 135 olarak oluşacaktır. Bu sayede tek bir fiyat girilerek tüm kişi ve çocuk fiyatları otomatik bir şekilde oluşturulur. (Eğer ilgili tablonun altındaki manuel fiyat alanında fiyatlar var ise bu alandaki fiyatların üstü çizili olur veya yanında * işareti yer alır.)

Satılabilir Oda : Bu alanda online kanallarda satılacak olan oda sayısı belirlenir. Örneğin Standart odadan 10 adet var fakat bu alana 5 yazıldığında online kanallarda bu oda en fazla 5 adet satılabilir.

Stop Sell : Bu satırdaki kutucuklar satışı durdurma anlamına gelir. Bu kutucukların işaretlendiği tarihler online kanallarda satışa kapanır.

Müsait Oda : İlgili oda tipine ait oteldeki gerçek müsait oda sayısını ifade eder ve değiştirilemez bir alandır.

Girişe Kapat : Misafirin, tesise giriş yapabileceği tarihleri kısıtlayan kuraldır. Bu kutucukların işaretli olduğu tarihler rezervasyonun giriş tarihi olamaz.

Çıkışa Kapat : Misafirin, tesisten çıkış yapabileceği tarihleri kısıtlayan kuraldır. Bu kutucukların işaretli olduğu tarihler rezervasyonun çıkış tarihi olamaz.

Minimum Geceleme : Rezervasyon yapacak misafirlerin minimum konaklayabileceği gece sayısını ifade eder.

Maksimum Geceleme : Rezervasyon yapacak misafirlerin maksimum konaklayabileceği gece sayısını ifade eder.

Ekstra Oda : Mevcut müsaitlikten daha fazla oda satmak için kullanılan alandır. İlgili oda tipine ek bir kontenjan vermek için kullanılır.

Havuz Oda : Birden fazla oda tipinin doluluklarını ortak kullanabilecekleri bir yöntemdir. Bu satırda ortak kullanılabilecek oda sayısı gösterilir.

Kapalı Odalar : Kapalı oda listesindeki odaların sayısını gösterir.

Share Oda : Paylaşımlı oda olarak kullanılan odaların sayısını gösterir.

Single, Double, Triple, Quad ve Ekstra Yatak Fiyatı : Tablonun en üst kısmındaki temel fiyat alanında çarpanlara bağlı otomatik bir fiyatlandırma kullanılmayacak ise her kişi fiyatının ayrı ayrı tanımlandığı fiyat alanlarıdır. Eğer bu alanlarda bir fiyat varsa üst kısımdaki temel fiyat geçersiz olur ayrıca üzeri çizili gözükür veya yanında * işareti yer alır.

Eylemler butonunda toplu şekilde yapılacak birkaç ekstra özellik yer alır.

Toplu Fiyat Girişi : Bu seçenekte tablo üzerinde yapılan tüm işlemler belirli tarih aralıkları seçilerek toplu şekilde yapılabilir. Bu ekranda yapılan tüm işlemler için oda tipi seçilmezse yapılan güncelleme tüm oda tipleri için geçerli olur. Ayrıca bu ekranda güncelleme yapılacak haftanın günleri seçilebilir ve tanımlı olan fiyatlar belirli bir oranda veya tutarda arttırılıp azaltılabilir.

Fiyat Yönetimi : Fiyat yönetiminde belirlenen rakip otellerin Booking.com üzerindeki

fiyatları alınarak analiz etme avantajı sağlar.

Satışa Kapat / Kısıtlamalar : Bu seçenekte Fiyat ve Doluluk ekranındaki satışa kapatma seçeneğinden farklı olarak belirli bir kanala, oda tipine, fiyat tipine veya pansiyon tipine özel stop veya kısıtlama tanımı yapılabilir.

Kanalları Manuel Olarak Tekrar Güncelle : Bu seçenek fiyat ve doluluk ekranındaki mevcut fiyat ve dolulukları aktif olan kanallara yeniden göndermek için kullanılır.

Last updated