Pos

Elektraweb POS, restoran ve oteller için geliştirilmiş restoran yönetim programıdır.

Web tabanlı, bulut yapı ve mobil uyumluluk özellikleri ile internet bağlantısı olan her cihazdan ve her yerden programa ulaşabilirsiniz.

• İster otel olsun ister, ister restoran Satın almadan başlayıp stok sayıma kadar tüm işlemlerin takip edilebileceği bir sistemdir.

• Kullanımı kolay arayüzü ile siparişlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.

• İstediğiniz yöntemle hesabı alabilirsiniz.

• Tüm masaların güncel durumunu izleyebilirsiniz.

• Özel notlar, gruplanmış öğeler ve daha fazlası ile gelişmiş siparişler oluşturmanızı sağlar.

• Tüm siparişlerin mutfağa giriş, hazırlanma ve servis zamanlarını dokunmatik ekranlardan takip edebilirsiniz.

• Garson ve mutfak arasında iletişim tamamen mobil olarak gerçekleştirilebilir.

• İhtiyacınız olabilecek her şey için ayrıntılı raporlar sağlar.

Tanımlar

• Gelir Kodu Tanımları

• Departman Tanımları

• Ürün Grubu Tanımları

• Ürün Tanımları

• Yetki Grubu

• Garson Konfigürasyonu

• Görevli Tanımları

• Masa Tanımları

• Departman Konfigürasyonu

Gelir Kodu Tanımları

Restoran gelir kodlarınızı görseldeki alandan tanımlayabiliriz.

Departman Tanımları

Departman tanımları sekmesinde satış yapılacak olan departmanları tanımlayabiliriz. Önemli olan kısım burada pos satış ekranında gözükmesini istiyorsak "Mobil Pos" aktif , görünmemesini istiyorsak ise bu parametreyi kapatıyoruz.

Ürün Grubu Tanımları

Tesisimiz de bulunan ürünleri Sıcak İçecekler, Soğuk İçecekler, Başlangıçlar şeklinde gruplayarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Ürün Tanımları

Satışa sunulacak ürünlerin ürün kartları içerisinden tanımlanmasını yapabilirsiniz. Ürünler için reçete, ekstra, fix menü, porsiyon, happy hour tanımlaması yapabilirsiniz. Buradaki ekrandan ürünün pos satışında gözükmesini istiyorsak "Pos Aktif" parametresinin aktif olması gerekmektedir.

Yetki Grubu Tanımları

POS programı içerisinde yapılan işlemler Yetki Grubuna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Tesisimiz de bulunan yetki gruplarını kullanıma başlamadan önce tanımlamamız gerekmektedir.

Garson Konfigürasyonu

Garson Grup Konfigürasyonu yetki grubunun yapabileceği işlemlerin seçimi yapılabilmektedir. Yetki vereceğimiz grubu (+) simgesine tıkladıktan sonra ilk olarak ilgili grubu seçmeliyiz.

Görevli Tanımları

Pos satış ekranını kullanabilmek için bir garson veya kasiyer tanımı yapmamız gerekmektedir. Buradan tanımlayacağımız personellere Ad, Şifre ve yetki seçmemiz gerekiyor. Görselde bulunan çalıştığı departman alanına garsonun çalıştığı departmanı ekleyebilirsiniz. Not: Çalıştığı departmanı seçmezseniz bütün departmanlarda işlem yapabilecektir.

Masa Tanımları

Restoranlarımızda bulunan masaları tanımlamamız gerekmektedir. Çoklu olarak da masa tanımlaması yapılabilmektedir. Çoklu olarak tanım yapmak için alanda bulunan şimşek iconundan masa oluştur diyerek toplu masa oluşturabilirsiniz.

Departman Konfigürasyonu

Departman Konfigürasyonunda departmanınızda yapılacak olan işlemleri seçebilirsiniz.

Kullanım

Pos içerine giriş yaptığımızda tanımlamış restoranlar görüntülenmektedir. Sol üstte giriş yapan Kasiyer, Garson kullanıcı adı görüntülenmektedir.

İşlem yapmak istediğiniz restoran üzerine tıklayarak masaları görüntüleyebilirsiniz. + Yeni Masa Adı tıklayarak tanımlı olmayan örneğin Ali Bey şeklinde bir masa oluşturabilirsiniz. Ürünleri ekleyip sipariş ve adisyon oluşturabilirsiniz.

Sol tarafta ürün grupları listelenmektedir. Ürün Ara kısmından ürün ismi yazarak ürünleri bulabilirsiniz. Ürünlerin altında bulunan Ekle butonuna tıklayarak adisyon içerisine ürün eklenebilirsiniz. – ve + tuşlarına tıklayarak aynı ürün adisyon içerisinde çoğaltılabilir veya azaltılabilirsiniz.

Marş özelliği ile yemeklerin istenilen zamanda mutfaktan hazırlanmasını istenebilir, kişi no bilgisi ile de masada oturan her kişinin siparişini ayrı ayrı alınabilir. Talep edilen yemekler için ek özellik seçebilirsiniz. Mevcut ürün fiyatına ek özellik fiyatı eklenerek adisyona yansıyacaktır. Adisyon içerisine notlar ekleyebilirsiniz.

Hızlı Ödeme butonlarını kullanarak Nakit, Kredi Kartı, Havale, Yemek Kartı ile ödeme alabilirsiniz. Öde butonu ile Parçalı Ödeme alabilirsiniz.

Adisyon içerisinde bulunan ürünlerin solunda bulunan üç nokta simgesine tıklayarak ürünü ikram, zayi, iptal işlemleri gerçekleştirebilir. İlgili ürünün fiyatını değiştirebilir. Ürünler arası kişi transferi yapabilir. Siparişi Tekrarla butonuna tıklayarak detaylı bir sipariş alındıysa yeniden aynı ürünü aynı özellikler ile adisyon içerisine ekleyebilirsiniz.

Masa İşlemleri içerisinden Masa Transferi, Masa Birleştirme, Ürün Transferi işlemleri gerçekleştirilebilirsiniz. Kaynak Masa ürünlerin bulunduğu masadır. Hedef Masa da hangi masaya masa transferi, ürün transferi yapılacak ise o seçilmesi gerekmektedir.

Fatura Oluştur/Görüntüle

Faturalar Efatura ile entegredir. Nakit ve kredi kartı tahsilatlarınız için fatura kesebilirsiniz.

Günlük Kart

Tesisimizde konaklamayan misafirlerin harcamalarını kayıt altına alabilmek için misafirlere Günlük Kartlar oluşturabilirsiniz. Yapılan işlemler folyoya yansımaktadır.

Pos Kart

Cari Kartları borçlandırabilir veya ödeme alabilirsiniz.Pos Kart ile yapılan harcamalar Folyoya yansımamaktadır.

Gün Sonu

Tesis için manuel Gün Sonu alınmasını sağlar. Otomatik olarak da yapılabilmektedir.

Garson ve Mutfak

Mutfak ürünü hazırlamaya başladığı zamanı ve bitirdiği zamanı belirtir. Mutfakta hazır olan ürün Garson ekranına düşer. Böylece sipariş ne zaman alındı, ne zaman hazırlanmaya başlandı ve hazırlandı bilgileri tutulmuş olur. Garsonlar hazır olan ürünleri hızlıca görebilir.

Ajanda

Restoranlar için ön rezervasyonlar oluşturmayı sağlar.

Dashboard ekranına tıkladığınızda tesisiniz de bulunan Toplam Gelir, Toplam Tahsilat, Adisyon Sayısı, Kişi, Gelir grubu Analizi gibi birçok bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Raporlar

Tarih aralığı seçimi yaparak kasa hareketleri, sıradışı işlemler, tahsilat detayları, garson satış detayları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Last updated