Otomatik Mail - Sms Gönderici

Check out sonrası misafirlerinize memnuniyet anketi, doğum günü olan misafirlere kutlama mesajı, giriş yapan misafirlere hoşgeldiniz mesajı göndermek için sisteme kampanya maili ve smsi tanımlanarak hedeflenen kitlelere sistemin otomatik mail veya sms göndermesi sağlanabilir.

Sisteme tanımlanan kampanya, anket ve memnuniyet mesajları bu alanda listelenir. Hali hazırda kullanımda olan kayıtlar aktif, daha önce kullanılan ancak şu an kullanılmak istenmeyen gönderimler pasif butonunda görüntülenir.

Eğer yeni bir tanım oluşturulmak istenirse + butonu kullanılabilir.

E mail ve sms detaylarını oluşturmadan önce eğer gönderim şekli E mail ise Smtp hesap bilgileri, mail ise sms hesap bilgileri mutlaka tanımlanmalıdır.

Smtp Hesap ve SMS Hesabı satırında bulunan + butonu ile ekrandan ayrılmadan hesap bilgileri tanımlanabilir veya … butonu ile daha önce tanımlanmış hesap bilgileri kontrol edilebilir, güncellenebilir.

Temel Ayarlar

  • Öncelikle hangi tarih aralığında misafire kampanya maili veya smslerinin gönderileceği belirlenir.

  • Mail veya sms adı olarak Memnuniyet anketi, doğum günü mesajı gibi işletme bazlı bir isim belirlenir. Kaydedilen ismi yalnızca işletme görüntüleyebilir.

  • Kaynak tablo alanından ise hedeflediğimiz kitlenin misafir tablosundan mı rezervasyondan mı belirleneceği seçilmelidir. Örneğin doğum günü mesajı için kaynak tablo misafir, check out sonrası memnuniyet anketi için kaynak tablo mutlaka rezervasyon olmalıdır.

  • Önemli alanlardan biri ise aksiyon seçimidir. Sistemde 6 farklı aksiyon bulunur.

Bunlar;

  • Operatör: Manuel olarak bizim sistemden tetiklememiz durumu istendiğinde kullanılır. Sistem otomatik göndermez.

  • Giriş: Rezervasyonun giriş anında otomatik gönderilmesi istendiğinde kullanılır.

  • Ayrılış: Rezervasyonun ayrılış anında otomatik gönderilmesi istendiğinde kullanılır.

  • İptal: Rezervasyonun iptali sağlandığında otomatik gönderilmesi istendiğinde kullanılır.

  • Günlük Otomatik: Sistemin gün sonundan sonra otomatik gönderilmesi istendiğinde kullanılır.

  • Saatlik Otomatik: Sistemin saat başı otomatik gönderilmesi istendiğinde kullanılır.

Konaklama Filtreleri

Hedeflenen kitle daha da detaylandırılmak istenirse konaklama filtreleri kullanılabilir. Örneğin ayrılışından, girişinden bir gün önce veya bir gün sonra gönder gibi bir filtre eklenebilir. Sadece repeat misafirlere gönder, belirli oda fiyatı aralığında konaklayan misafirlere gönder yada 5 günün üzerinde konaklayan misafirlere gönder gibi filtreler de eklenerek gönderim detaylandırılabilir.

Yan tarafta ise konaklama şekli, belli bir acente misafirleri hedeflenerek market, pansiyon tipi, uyruk gibi bilgiler kullanılarak hedef kitle daraltılabilir.

Uyruk alanı önemli filtrelerden bir tanesidir. Sadece belirli uyruktaki misafirlere gönder yada belirli uyruktaki misafirleri hariç tut gibi bir kural belirlenebilir. Örneğin ingilizce hazırlanmış bir kampanya varsa Türkiye hariç tüm uyruklara gönder şeklinde kullanılabilir.

Misafir Filtreleri

Sadece konaklama filtrelerine göre değil gönderim sağlayacağımız kampanya maili veya smsi misafir filtrelerine göre de detaylandırılabilir.

Örneğin 18 yaş altı konaklayan misafirlere gönderme gibi bir kısıtlama getirilebilir. Doğum günü olan misafirler, belli vip tipinde olan misafirler veya üyeliği olan misafirler hedeflenmek istenirse ilgili alanlarla doğru kişilere kampanyalar iletilebilir. Kvkk onayı ve iletişim onayı olan misafirleri ve gri listede olmayan misafirleri hedeflemek amacıyla iki buton aktif halde gelir.

Şablon

Sms ve mailin içeriğinin oluşturulduğu alandır. E mail konu alanı sadece gönderim şekli email olan kampanyalar için doldurulur. Konu ve içerikle ilgili kullanılabilecek anahtar kelimeler bir üst kısımda yer alır. Örneğin gönderilecek mailin konu kısmında misafirin ad, soyad bilgisinin yazılması istenirse Sayın @NAME @SURNAME yazılabilir.

Açıklama kısmından ise mail veya sms içeriği oluşturulur. Gönderim şekli sms ise sadece mesaj yazılması yeterlidir, e mail kampanyası oluşturuluyor ise html bir tasarıma ihtiyaç duyulur.

Standart Şablonlardan Seç butonu kullanarak farklı amaçlar için hazırlanmış html tasarımlar kullanılarak işletme bazlı özelleştirilebilir.

Tüm tanımlamalar yapıldıktan sonra bu bilgilerle kampanya kaydedilir.

Hedef kitleye uyan tüm misafirler emailleri önizle butonu ile kontrol edilebilir. Eğer gönderim şekli sms ise hedeflenen telefon numaraları listelenir.

Tanımlama içerisinde aksiyon operatör olarak seçilmişse ekranda bulunan Eylemler butonundaki komutlar kullanılır.

Gönderilen Emailler / Smsler

Gönderilen mail ve smsler ile ilgili durum bu alandan takip edilir. Oluşturulan kampanyanın misafire ulaşıp ulaşmadığının kontrolü liste üzerinden sağlanabilir.

Videolar

Last updated